Egy reggel Észak-Koreában

Érdekes videó arról, hogyan indul ott egy nap a fővárosban:



A legbizarrabb jelenség a rendőrnő, aki egy üres úton irányítja a forgalmat.


Hírességek, akik más nyelven is beszélnek

Különböző hírességek, akiket általában amerikai filmekből ismerünk, idegen nyelveken beszélnek ezen a videón. Ez is érdekes lehet, ha valaki ismeri az adott hírességet (pl. Colin Firth jól beszél olaszul, amit azért tanult meg, hogy az olasz felesége szüleivel kommunikálni tudjon, és így jobban elfogadják):


A férfi, aki oroszlánokkal ölelkezik

Úgy birkózik velük, mintha közülük való lenne. A legjobb a vége, amikor az oroszlánok játékosan úgy csinálnak, mintha széttépnék, de amikor elvadul a dolog, és megtámadják a hiénát, akkor rájuk szól, hogy hagyják abba.


Ha haragosod van, kérj tőle szívességet

Ben Franklin-effektusnak nevezik azt a pszichológiai jelenséget, ami szerint ha valakinek szívességet teszel, annak valószínűleg újra szívességet fogsz tenni, akinek viszont ártasz, annak újra ártani fogsz.

Benjamin Franklin ezt a megfigyelést úgy fordította a maga javára, hogy az egyik ellenségétől szívességet kért, kölcsönkért tőle egy nagyon ritka könyvet. Az ellensége elküldte neki a könyvet, amit ő egy hét múlva egy köszönőlevél kíséretében visszaküldött. Amikor legközelebb találkoztak, akkor az ellenség udvariasan beszélt vele, és felajánlotta, hogy máskor is szívesen a rendelkezésére áll, és ezután halálukig barátok maradtak.

Az esetre a kognitív disszonancia ad magyarázatot: amikor egyszerre két egymásnak ellentmondó elképzelésünk van, akkor ez szorongást kelt bennünk, amit igyekszünk csökkenteni a disszonancia feloldásával. Franklin ellensége is ilyen disszonanciát érzett, amikor az általa nagyon nem kedvelt Franklinnek szívességet tett. "Ha nem kedvelem, akkor miért teszek neki szívességet?" - kérdezhette magában, és az ellentmondást úgy tudta feloldani, hogy eldöntötte, mégiscsak kedveli Ben Franklint.

Ezzel a felismeréssel felfegyverkezve ki lehet próbálni, hogy magad felé tudsz-e hajlítani olyan embereket, akikkel amúgy nem vagy jóban. Ehhez csak el kell érni, hogy megtegyenek neked valami szívességet, és onnantól a kognitív disszonancia teszi a dolgát.


Előző oldal    Következő oldal